Nevét Dmitrij Ivanovics Mengyelejevről, a Periódusus rendszer megalkotójáról kapta
Nomeado com relação a Dmitri Mendeleev, que criou a tabela periódica
Nevét Alfréd Nobelről, svéd kémikusról, a dinamit feltalálójáról kapta. Ő alapította a Nobel-díjat.
Nomeado com relação a Alfred Nobel, químico sueco que fundou o premio Nobel e descobriu a dinamite
Nevét Ernest O. Lawrenceről, az első ciklotron megalkotójáról kapta. A ciklotron feledezése a magyar Gaál Sándor érdeme.
Nomeado com relação a Ernest O. Lawrence, inventor do ciclotron
Nevét Ernest Rutherfordról, az új-zélandi fizikus, kémikusról kapta
Nomeado com relação a Ernest Rutherford, um físico e químico da Nova Zelandia
Nevét az oros Dubna városáról kapta
Nomeado com relação a cidade de Moscou, Dubna
Nevét az amerikai Nobel-díjas kémikusról Glenn Seaborgról kapta
Nomeado com relação a Glenn Seaborg, químico nuclear americano e ganhado de um Nobel
Nevét a dán fizikusról, Niels Bohrról kapta
Nomeado com relação ao físico dinamarquês Niels Bohr
A német Hesse tartományról kapta a nevét
Do Latin <i>Hassias</i> que significa Hess, um estado alemão
Nevét az osztrák Lise Meitner fizikusról kapta
Nomeado com relação a Lise Meitner, um físico austriaco
Nevét egy német városról, Darmstadtról kapta
Nomeado com relação a cidade alemã Darmstadt
Nevét egy német fizikusról, Wilhelm Conrad Röntgenről kapta
Nomeado com relação a Wilhelm Conrad Röntgen, um físico alemão
Nevét a középkori híres csillagászól, Nikolausz Kopernikuszról kapta
Nomeado com relação ao astronomo Nicolaus Corpernicus
A neve Japán hétköznapi japán nevéből ered
Nomeado com a palavra Japão em japones
A dubnai Flerov laboratórium alapítójáról, Georgy Nikolayevich Flyorov szovjet fizikusról kapta a nevét
Nomeado com relação ao físico Soviético Georgy Flyorov, fundador do Laboratorio de Reações Nucleares Flerov
A Moszkvai terület után van elnevezve, ahol Dubna található
Nomeado com relação a Moscou Oblast, onde Dubna se localiza
Nevét a Lawrence Livermore National Laboratory-ról kapta, ami a kaliforniai Livermore-ban található
Nomeado com relação ao Laboratorio Nacional de Livermore, na cidade de Livermore, California
Nevét az Egyesült Államok Tenessee régiójáról kapta
Nomeado com relação a região da Tenesi
Jurij Oganyeszjan orosz atomfizikusról nevezték el
Nomeado após o físico nuclear russo Yuri Oganessian
Henry Cavendish különítette el elsőként a hidrogént egyéb gázoktól 1776-ban, amikor cink és sósav reakciójaként előállította.<br><br>1670-ben az angol tudós, Robert Boyle megfigyelte, hogy a hidrogén előállítható fémek és erős savak reakciójaként.<br><br>A francia tudós, Antonie Lavoisier nevezte el hidrogénnek 1783-ban.
Henry Cavendish foi o primeiro a distinguir o hidrogênio de outros gases em 1766, quando o preparou reagindo ácido clorídrico com zinco.<br><br>Em 1670, o cientista inglês Robert Boyle havia observado sua produção reagindo ácidos fortes com metais.<br><br>O cientista francês Antoine Lavoisier nomeou o elemento hidrogênio em 1783.
A francia csillagász Jules Janssen figyelte meg először a héliumot az 1868-as indiai napfogyatkozás vizsgálata közben.<br><br>Norman Lockyer és Edward Frankland javasolták a hélium nevet az új elemnek.<br><br>1895-ben Sir William Ramsay állított elő héliumot az uránszurokérc egy fajtájából, a kleveitből.<br><br>Tőle függetlenül Per Teodor Cleve és Abraham Langlet is szintén kleveitből nyert ki héliumot akkora mennyiségben, hogy az atomtömegét is meg tudták határozni.
O astrônomo francês Jules Janssen obteve a primeira evidência de hélio durante o eclipse solar de 1868.<br><br>Norman Lockyer e Edward Frankland sugeriram o nome hélio para o novo elemento.<br><br>Em 1895, Sir William Ramsay descobriu o hélio na clevite mineral de urânio.<br><br>Foi descoberto independentemente em cleveite por Per Teodor Cleve e Abraham Langlet.
A lítiumot Johann Arfedson fedezte fel 1817-ben a Svédországhoz tartozó Utö szigetekről származó ásványok elemzése közben.<br><br>A tiszta fémet a következő évben egymástól függetlenül William Thomas Brande svéd és Sir Humphry Davy angol kémikusok izolálták.<br><br>1855-ben Robert Bunsen és Augustus Matthiessen nagy mennyiségű lítiumot állított elő lítium-klorid elektrolízisével.
Foi descoberto em 1817 por Johann Arfvedson, quando estava analizando minerais da ilha Sueca Uto.<br><br>O metal puro foi isolado no ano seguinte pelos químicos William Thomas Brande (sueco) e Sir Humphry Davy (inglês), trabalhando independentemente. em 1855, grandes quantias de lítio foram produzidas pela eletrólize do cloreto de lítio por Robert Bunsen e Augustus Matthiessen.
1798-ban Louis-Nicolas Vauquelin fedezte fel a berillium oxidját a berill ásványban és a smaragdban.<br><br>1828-ban Friedrich Wöhler és Antoine Bussy egymástól függetlenül izolálta berillium-klorid és kálium reakciója során.<br><br>Az első gazdaságos előállítás kifejlesztése 1932-ben Alfred Stock és Hans Goldschmidt érdeme.
Louis-Nicolas Vauquelin descobriu o berílio em sua forma de oxido, beryl e esmeraldas em 1798.<br><br>Friedrich Wöhler e Antoine Bussy independentemente isilaram berílio em 1828 no reação química de potássio metálico com cloreto de berílio.<br><br>O primeiro processo comercialmente bem sucedido para produção de berílio foi desebvolvido em 1932 por Alfred Stock e Hans Goldschmidt.
A bórvegyületek már évezredek óra ismertek, de az elemi bórt 1808-ban Sir Humphry Davy, Joseph Louis Gay-Lussac és Louis Jacques Thénard fedezte fel.<br><br>Jöns Jakob Berzelius 1824-ben megállapította, hogy az illető anyag egy elem.
Os compostos de boro eram conhecidos por milhares de anos, mas o elemento nao foi descoberto até 1808, quando foi isolado por Sir Humphry Davy, Gay-Lussac e Louis Jacques Thénard.<br><br>Jöns Jakob Berzelius identificou o boro como um elemento em 1824.
A szenet korom és kőszén formájában már a történelem előtti időkben ismerte az emberiség.<br><br>1774-ben Antonie Lavoisier megmutatta, hogy a szén a gyémánt egy módosulata.<br><br>Kísérletében kőszén- és gyémántmintákat égetett, miközben egyik esetben sem keletkezett víz.<br><br>1779-ben Carl Wilhelm Scheele megmutatta, hogy a grafit is szén-dioxiddá ég, tehát a szintén a szén egyik módosulata.
O carbono foi descoberto na pré-historia, conhecido nas formas de fumaça e carvão pelas civilizações mais antigas.<br><br>Em 1772, Antoine Lavoisier mostrou que diamantes eram uma das formas do carbono; quando queimol amostras de carvão e diamante, e percebeu que nenhum deles produziu água.<br><br>Em 1779, Carl Wihelm Scheele constatou que grafite queimado formava dioxido de carbono, o que seria mais uma forma do carbono.
Úgy tartják, hogy a nitrogént Daniel Rutherford skót fizikus fedezte fel 1772-ben, aki kártékony vagy rögzített levegőnek hívta, mert az égést nem táplálja.<br><br>Közel egyidőben szintén vizsgálta Carl Wilhelm Scheele, Henry Cavendish és Joseph Priestley is.<br><br>1790-ben egy francia kémikus, Jean-Antoine-Claude Chaptal nevezte el nitrogénnek.
É considerado que o nitrogenio foi descoberto pelo físico escocês Daniel Rutherford em 1772, que chamou-o de ar nitroso ou ar fixo.<br><br>Era também estudado ao mesmo tempo por Carl Wihelm Scheele, Henry Cavendish e Joseph Priestley.<br><br>Em 1790 o químico francês Jean Antoine Claude Chaptal nomeou o elemento de nitrogenio.
Carl Wilhelm Scheele 1771-ben higany-oxid és nitrátok hevítésével oxigént állított elő, de eredményét 1777-ig nem publikálta.<br><br>Joseph Priestley szintén előállította ezt az 'új levegőt' 1774-ben.<br><br>A nevet ugyancsak 1777-ben Antoine Lavoisier adta, aki oxigénnel való kísérleteivel segített megdönteni az akkoriban virágzó flogisztonelméletet.
Carld Wilhelm Scheele obteve oxigenio ao aquecer óxido de mercúrio e nitratos em 1771, mas não publicou suas descobertas até 1777, Joseph Priestley também obteve esse elemento com 1774.<br><br>O nome foi dado em 1777 por Antoine Lavoisier, cujo esperimentos ajudaram a desmentir a crença popular de sua combustão e corrosão.
1529-ben Georigius Agricola említi először a folypát azon felhasználási lehetőségét, hogy elfolyósítja a salakot (csökkenti az olvadáspontját).<br><br>1670-ben Heinrich Schwandhard felfedezi, hogy a folypát sav jelenlétében megmarja az üveget.<br><br>1809-ben Andre-Marie Ampere francia tudós felvetette, hogy a folysavat (hidrogén-fluorid) a hidrogén mellett egy új, a klórhoz hasonló elem alkotja.<br><br>Az elemet végül tisztán Henri Moissa izolálta 1886-ban.
Em 1529, Georgius Agricola descreveu a aplicação da fluorite como fundente. Em 1670, Heinrich Schwandhard descobriu ser possível gravar em vidro, quando exposto à fuorite misturada com ácido.<br><br>Em 1810, o cientista francês Andre-Marie Ampere propôs que o ácido fluorídrico fosse um composto formado por hidrogénio e um novo elemento.<br><br>Em 1886, o elemento foi, finalmente, isolado por Henri Moissan.
A neont Sir William Ramsay és Morris W. Travers brit vegyészek fedezték fel 1898-ban, Londonban.<br><br>A felfedezés akkor történt, amikor Ramsay levegőmintát hűtött, amíg az cseppfolyósodott.<br><br>Ezt újra felmelegítve elkülönítette a különböző hőmérsékleten forró gázokat.<br><br>1902 után Georges Claude vállalata, az Air Liquide ipari mennyiségű neont állított elő a levegő cseppfolyósításának melléktermékeként.
O néon foi descoberto em 1898 pelos químicos britânicos Sir William Ramsay e Morris W. Travers em Londres.<br><br>Foi descoberto quando Ramsay resfriou uma amostra de ar até que se tornasse um líquido, então aqueceu o líquido e capturou os gases enquanto eles ferviam.<br><br>Depois de 1902, a empresa de Georges Claude, a Air Liquide, estava produzindo quantidades industriais de neon como um subproduto de seu negócio de liquefação de ar.
A nátrium vegyjelét (Na) először Jöns Jakob Berzelius használta.<br><br>Más nyelvekben a szóda (nátrium-karbonát) szóból származtatható elnevezést használják (angolul Sodium).<br><br>A magyarban is használatos nátrium a latin 'natrium' szóból származik, ami pedig az egyiptomi 'natron'-ből, ez volt a nátrium-karbonátnak, mint ásványnak a neve.<br><br>1807-ben, Sir Humphry Davy izolálta először a nátriumot száraz nátrium-hidroxid elektrolízisével.
A abreviatura química do sódio foi publicada pela primeira vez por Jöns Jakob Berzelius em seu sistema de símbolos atômicos.<br><br>É uma contração do novo nome latino do elemento <i>natrium</i>, que se refere ao <i>natrão</i> egípcio, um sal mineral natural feito principalmente de carbonato de sódio hidratado.<br><br>Em 1807, Sir Humphry Davy isolou o sódio pela primeira vez por eletrólise de hidróxido de sódio seco, que havia sido levemente umedecido.
A magnéziumot 1755-ben egy skót kémikus, Joseph Black ismerte fel, mint új elemet.<br><br>Először Sir Humphry Davy izolálta 1808-ban, Londonban magnézium-oxid és higany-oxid elektrolízisével, később Antoine Bussy 1831-ban állította elő összetett (koherens) formában.
O químico escocês Joseph Black reconheceu o magnésio como um elemento em 1755.<br><br>O magnésio foi isolado pela primeira vez por Sir Humphry Davy em 1808, em Londres.<br><br>Ele usou a eletrólise em uma mistura de magnésia e óxido de mercúrio.<br><br>Antoine Bussy o preparou de forma coerente em 1831.
Guyton de Morveau alkotta meg az elem elnevezését az timsó latin nevéből, amit a régi magyar neve is őriz.<br><br>Antoine Lavoisier 1787-ben úgy gondolta, hogy ez a vegyület a még ismeretlen fém oxidja lehet.<br><br>Sir Humphry Davy 1808-ban azonosította a timsó fő fémalkotójaként.<br><br>Hans Christian Ørsted izolálta először a tiszta fémalumíniumot 1825-ben.
Em 1761, Guyton de Morveau propôs o nome alumina para a base em alúmen, e Antoine Lavoisier, em 1787, pensou que se tratava de um óxido de um metal ainda não descoberto.<br><br>Sir Humphry Davy identificou a existência de uma base metálica de alúmen em 1808.<br><br>Hans Christian Ørsted foi o primeiro a isolar o alumínio metálico em 1825 na forma impura.<br><br>Friedrich Wöhler é geralmente creditado por ter isolado o metal em 1827.
Sir Humphry Davy 1800-ban még úgy gondolta, hogy a szilícium vegyület és nem elem, de 1811-ben Gay Lussac és Louis Jacques Thénard valószínűleg szennyezett amorf szilíciumot állított elő szilícium-tetrafluorid és káliummal hevítésével.<br><br>1824-ben Jöns Jakob Berzelius hasonló eljárással szintén amorf szilíciumot állított elő.<br><br>1854-ben Henri Deville állított elő először kristályos állapotú szilíciumot, annak második allotróp módosulatát.
Em 1800, Sir Humphry Davy pensava que a sílica era um composto e não um elemento; mas em 1811, Gay Lussac e Louis Jacques Thénard provavelmente prepararam silício amorfo impuro aquecendo o potássio com tetrafluoreto de silício.<br><br>Em 1824, Jöns Jakob Berzelius preparou silício amorfo pelo mesmo método geral.<br><br>Henri Deville em 1854 preparou pela primeira vez o silício cristalino, a segunda forma alotrópica do elemento.
Hennig Brand 1669-ben fedezte fel a foszfort, vizeletből előállítva, a németországi Hamburgban.<br><br>1769-ben Johan Gottlieb Gahn és Carl Wilhelm Scheele észrevették, hogy a csontban kalcium-foszfát található, majd elemi foszfort nyertek csonthamuból.<br><br>Antoine Lavoisier ismerte fel, hogy a foszfor egy elem 1777-ben.
Hennig Brand descobriu o fósforo em 1669, em Hamburgo, na Alemanha, preparando-o a partir da urina.<br><br>Em 1769, Johan Gottlieb Gahn e Carl Wilhelm Scheele mostraram que o fosfato de cálcio é encontrado nos ossos e eles obtiveram fósforo elementar da cinza óssea.<br><br>Antoine Lavoisier reconheceu o fósforo como um elemento em 1777.
A kínaiak már a III. században felfedezték, hogy a ként piritből tudják kivonni.<br><br>Indiai alkimisták kiterjedten foglalkoztak a kén felhasználásával, valamint a kénnek különböző alkímiai műveleteit írtak le higannyal a VIII. századtól kezdve.<br><br>1777-ben Antonie Lavoisier segítette meggyőzni a tudományos közösséget afelől, hogy a kén nem vegyület, hanem egy elem.
No século III, os chineses descobriram que o enxofre podia ser extraído da pirita.<br><br>Os alquimistas indianos escreveram extensivamente sobre o uso de enxofre em operações alquímicas com mercúrio, a partir do século VIII DC.<br><br>Em 1777, Antoine Lavoisier ajudou a convencer a comunidade científica de que o enxofre era um elemento, não um composto.
A klórgázt 1630 körül Jan Baptist van Helmont belga fizikus és vegyész fedezte fel.<br><br>Az elemi klórt először Carl Wilhelm Scheele svéd kémikus állította elő és vizsgálta 1774-ben.<br><br>1810-ben az akkori tudományos megegyezés szerint a klórgáz vegyület, ami oxigént tartalmaz.<br><br>Majd 1811-ben Sir Humphry Davy végül megállapította, hogy a klórgáz gyakorlatilag egy új elem.
Por volta de 1630, o cloro foi reconhecido como gás pelo químico e médico belga Jan Baptist van Helmont.<br><br>O cloro elementar foi preparado e estudado pela primeira vez em 1774 pelo químico sueco Carl Wilhelm Scheele.<br><br>Em 1810, o consenso científico era de que o cloro era na verdade um composto que continha oxigênio.<br><br>Em 1811, Sir Humphry Davy concluiu que o novo gás era na verdade um novo elemento.
Bár 1785-ben Henry Cavendish azt gyanította, hogy az argon megtalálható a levegőben; azt csak 1894-ben izolálta Lord Rayleigh és Sir William Ramsay Skóciában.<br><br>Az argon volt az elsőként felfedezett nemesgáz.<br><br>1957-ben az IUPAC beleegyezett, hogy a vegyjele A helyett Ar legyen.
Árgon era suspeito de estar presente no ar por Henry Cavendish em 1785.<br><br>Ele não foi isolado até 1894 por Lord Rayleigh e Sir William Ramsay na Escócia.<br><br>Árgon se tornou o primeiro membro dos gases nobres a ser descoberto.<br><br>Em 1957, a IUPAC concordou que o símbolo deveria mudar de A para Ar.
A káliumot először 1807-ben Sir Humphry Davy izolálta, aki a fémet kálilúg (kálium-hidroxid) elektrolíziséből állította elő.<br><br>Az ehhez szükséges egyenáramot az újonnan felfedezett Volta-oszlop segítségével nyerte.<br><br>A kálium volt az első fém, amit elektrolízissel izoláltak.
O símbolo K do potássio vem de 'kalium', o nome do elemento na Alemanha e na Escandinávia.<br><br>O potássio metálico foi isolado pela primeira vez em 1807 por Sir Humphry Davy, que o derivou do potássio cáustico pelo uso da eletrólise do sal fundido com a pilha voltaica recém-descoberta.<br><br>O potássio foi o primeiro metal isolado por eletrólise.
A kalciumvegyületeket már az I. században ismerték, hiszen például meszet állítottak elő az ókori Rómában.<br><br>Az elemi kalciumot először Sir Humphry Davy izolálta 1808-ban égetett mész és higany-oxid keverékének elektrolíziseként.<br><br>Davy azután próbálkozott ezzel, miután hallotta, hogy Jöns Jakob Berzelius és Pontin kalciumamalgámot állított elő égetett mész higanyban történő elektrolízisével.
O cálcio já era conhecido no século I, quando os antigos romanos preparavam a cal como óxido de cálcio.<br><br>O cálcio foi isolado pela primeira vez por Sir Humphry Davy em 1808, quando ele eletrolisou uma mistura de cal e óxido de mercúrio.<br><br>Davy estava tentando isolar o cálcio; quando soube que Jöns Jakob Berzelius e Pontin preparavam amálgama de cálcio eletrolizando cal em mercúrio, ele mesmo tentou.
1879-ben Lars Fredrik Nilson és munkatársai szkandiumot vettek észre az euxenit és a gadonilit ásványokban.<br><br>Nilson 2 gramm ultratiszta szkandium-oxidot állított elő.<br><br>Per Teodor Cleve megmutatta, hogy a szandium sok tulajdonsága hasonlít a Mengyelejev által megjósolt eka-bór tulajdonságaihoz.<br><br>A fémszkandiumot először Fisher és kollégái állították elő 1937-ben.
Em 1879, Lars Fredrik Nilson e sua equipe detectaram escândio nos minerais euxenite e gadolinite.<br><br>Nilsom então preparou 2 gramas de oxido de escândio de alta pureza.<br><br>Per Teodor Cleve mostrou que o escândio tinha propriedades similares as prévistas por Mendeleev para eka-boro.<br><br>Escândio metálico foi preparado pela primeira vez em 1937 por Fischer e seu colegas
1791-ben William Gregor megtalálta a titán oxidját az ilmenit ásványban.<br><br>Tőle függetlenül 1795-ben Martin Heinrich Klaproth is titánionokat fedezett fel a rutilban és elnevezte az új elemet.<br><br>Tiszta fémtitánt csak jóval később, 1910-ben Matthew A. Hunter állított elő.<br><br>1936-ban a Kroll Process tette gazdaságossá a titántermelést.
William Gregor encontrou óxido de titanio no mineral ilmenite em 1791.<br><br>Martin Heintich Klaproth descobriu independentemente o elemento no mineral rutilo em 1795 e o nomeou. a forma pura e metálica só foi obtida em 1910 por Matthew A. Hunter.<br><br>Em 1936, o processo de Kroll tornou a produção comercial do titanio possivel.
A vanádiumot eredetileg Andrés Manuel del Río fedezte fel 1801-ben.<br><br>1805-ben a francia kémikus, Hippolyte Victor Collet-Descotils tévesen azt állította, hogy del Río új eleme csak egy szennyezett krómminta volt.<br><br>1831-ben a svéd kémikus, Nils Gabriel Sefström újra felfedezte az elemet, amelyet egy új oxidban talált vasércekkel kapcsolatos munkája során.<br><br>Később, ugyanabban az évben, Friedrich Wöhler fogadta el del Río korábbi munkáját.
Vanadio foi originalmente descoberto por Andrés Manuel del Río em 1801.<br><br>Em 1805, o químico frances Hippolyte Victor Collet-Descotils declarou incorretamente que o elemento descoberto por del Río era apenas uma amostra impura de cromo.<br><br>Em 1831, o químico suéco Nils Gabriel Sefström redescobriu o elemento em um novo óxido encontrado durante um trabalho com minérios de ferro.<br><br>No mesmo ano, Friedrish Wöhler confirmou o trabalho anterior de del Río.
1797-ben, Louis Nicolas Vaunquelin hozzájutott némi krokoit (vörösólomérc) mintához.<br><br>1798-ban Vaunquelin felfedezte, hogy képes krómot kinyerni a króm-trioxid szénkemencében való hevítéséből, és így ő lett az elem felfedezője.<br><br>Vaunquelinnek később sikerült króm nyomait kimutatnia egyes drágakövekben, mint például a rubint vagy a smaragd.
Em 1797, Louis Nicolas Vauquelin recebeu amostras de minério de crocoite.<br><br>Em 1798, Vauquelin decobriu que era possivel isolar o cromo metálico aquecendo o oxido em um forno de carvão vegetal, fazendo dele o descobridor do elemento.<br><br>Vauquelin tambem foi capas de detectar traços de cromo em pedras preciosas, como rubis e esmeraldas.
A 18. század közepén, egy svéd kémikus, Carl Wilhelm Scheele piroluzitot használt, hogy klórt állítson elő.<br><br>Scheele és mások is úgy gondolták hogy a piroluzitnak egy addig nem ismert elemet kell tartalmaznia, de nem voltak képesek kiválasztani.<br><br>Johan Gahn volt az első aki kinyert egy nem túl tiszta mangán mintát 1774-ben, a dioxid aktív szénnel való redukálásával.
No meio do séc XVIII, o químico suéco Carl Wilhelm Scheele usou pyrolusite para produzir cloro..<br><br>Scheele e outros estavam cientes de que pyrolusite continha um novo elemento, mas não conseguiam isola-lo.<br><br>Johan Gottlieb Gahn foi o primeiro a isolar um amostra impura de manganes em 1774, reduzindo o óxido com carbono.
Az emberek először vasat feltehetőleg meteoritokból szerezve használtak.<br><br>A legrégebbi, ismert, ember által használt vaseszközök meteoritvas gyöngyök voltak, amelyeket Egyiptomban készítettek időszámításunk előtt 4000-ben.<br><br>Az i. e. 3000-ben felfedezett olvasztás vezetett a vaskorszak kezdetéhez i. e. 1200 körül és a vas kiemelkedő használatához.
O primeiro ferro usado pelos seres humanos provavelmente veio de meteoritos.<br><br>Os objetos de ferro mais velhos usados por humanos foram algumas contas ( de colares ou pulseiras ) feitas de ferro meteorico no Egito a cerca de 4000 A.C.<br><br>Sua fundição foi descoberta por volta de 3000 A.C e levou ao inicio da idade do ferro por volta de 1200 A.C, iniciando o seu uso para ferramentas e armas.
A kobalt-vegyületeket évszázadok óta használják, hogy erős kék színt kölcsönözzenek az üvegnek és a kerámiának.<br><br>A kobaltot először egy svéd kémikus, George Brandt izolálta 1735-ben.<br><br>Megmutatta, hogy a kobalt jelenléte okozta a kék színt az üvegben, nem a bizmut, mint azt korábban gondolták.
Compostos de cobalto são usados a gerações para dar uma rica cor azul ao vidro ou cerâmica.<br><br>O elemento foi isolado pelo quimico suéco George Brandit em 1735.<br><br>Segundo ele, a cor azulada no vidro era causada pelo cobalto, e não pelo bizmuto.
Fémes meteoritokból készült tárgyakat már Kr.e. 5000-ből is találtak.<br><br>1751-ben Axel Fredrik Cronstedt báró megpróbálta kinyerni a rezet a nikkelből, de ehelyett előállította a fehér fémet.<br><br>A huszadik század elején Ludwig Mond szabadalmaztatta a nikkel tisztításához használt nikkel-karbonil-eljárást.
Artefatos feitos de meteoritos metalicos foram encontrados datando até antes de 5000 A.C.<br><br>Em 1751, Baron Axel Fredrik Cronstedt tentava estrair cobre do mineral kupfernickel e acabou produzindo o metal branco.<br><br>No inicio do séc XX, Ludwig Mond patenteou um processo utilizando carbinilo de nikel para purificar o metal.
A réz természetesen natív rézként fordul elő. Ezt a legrégebbi civilizációk is ismerték.<br><br>A réz felfedezésére vonatkozó legkorábbi becslések szerint Kr.e. 9000 körül lehetett a Közel-Keleten.<br><br>Az ember számára az egyik legfontosabb anyag volt a réz- és bronzkorban.
Cobre reside naturalmente como um mineral nativo, e era conhecido pelas mais antigas civilizações.<br><br>As mais recentes estimativas da descoberta do cobre sugerem por volta de 9000 A.C no oriente medio.<br><br>Era um dos materiais mais importantes para os humanos nas eras do cobre e bronze.
A fémes cinket először a 13. században állították elő Indiában, kalamin szerves anyagokkal, például gyapjúval történő redukálásával.<br><br>A fémet Európában Andreas Sigismund Marggraf fedezte fel újra 1746-ban.<br><br>Kalamin érc és szén keverékét hevítette zárt edényben, réz nélkül, hogy előállítsa a fémet.
Zinco metálico foi produzido no séc XIII, reduzindo calamina com substancias organicas, como lãn.<br><br>O metal foi redescoberto na Europa por Andreas Sigimund em 1746.<br><br>Ele aqueceu uma mistura de minério de calamina e carbono em um recipiente fechado, sem cobre para produzir o metal.
A gallium létezését először Dmitrij Mengyelejev orosz kémikus jósolta meg 1871-ben, és eka-alumíniumnak nevezte el az elemet.<br><br>A galliumot Paul Emile Lecoq de Boisbaudran francia kémikus fedezte fel spektroszkópiai úton 1875-ben, amikor egy szfalerit minta jellegzetes spektrumát vizsgálta.<br><br>Még abban az évben Lecoq előállította a tiszta fémet hidroxidjának kálium-hidroxid oldatban történő elektrolízisével.
Em 1871, a existencia do galio foi prevista pelo químico russo Dmiltri Mendeleev, que nomeou o elemento de eka-aluminio.<br><br>O galio foi descoberto espectroscopcamente pelo químico frances Paul Emile Lecoq de Boisbaudran em 1875, por conta de seu espectro caracteristico durante uma analise de uma amostra de sphalerite.<br><br>No mesmo ano, Lecoq obteve o metal isolado pela eletrolize de seu hidróxido, numa solução de hidróxido de potássio.
1869-ben Dmitrij Mengyelejev megjósolta létezését és néhány tulajdonságát a periódusos rendszerben elfoglalt helye alapján, és eka-szilíciumnak nevezte el az elemet.<br><br>1886-ban Clemens Winkler felfedezte az új elemet ezüsttel és kénnel együtt egy ritka ásványban, az argiroditban.<br><br>Az első szilícium-germánium ötvözeteket 1955-ben állították elő.
Em 1869, Dmitri Mendeleev previu a sua existencia e algumas de suas propriedades baseando-se na sua posição na tabela periodica, e o nomeou eka-silicio.<br><br>Em 1886, Clemens Winkler encontrou o elemento junto a prata e enxofre, em um mineral raro chamado argyrodite.<br><br>As primeiras ligas silicio-germanio foram feitas em 1955.

Periodic Table invites you to become a translator to help them translate their Element Details project.

Sign up for free or login to start contributing.